YKS Sınavı Ertelendi! 2020 YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Dün akşam bakanların ortak yaptığı toplantıda okulların 30 Nisan’a kadar ertelendiği duyurulmuştu. Bu açıklamadan sonra da YKS sınavının yapılacağı tarih iyice merak konusu oldu. Haber biraz önce YÖK başkanından geldi.

ÖSYM Başkanlığınca düzenlenen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) akıbeti merak konusu oldu. Corona virüsü salgını tehdidi nedeniyle pek çok sınav ertelenirken, liselerde eğitim faaliyetlerine de ara verildi ve uzaktan eğitim usulüne geçildi. İşte, 2020 YKS sınavı hakkında merak edilen ayrıntılar…

YÖK Başkanı Yekta Saraç açıklamalarda bulundu. Saraç, “Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.” açıklamasını yaptı. Saraç, YKS’nin 25-26 Temmuz’da yapılacağını duyurdu.

YÖK Başkanı’nın açıklamalarından:

“Uzaktan eğitim ve öğrenme faaliyetlerini devreye soktuk. Her gün yeni sanal sınıflar devreye sokulmaktadır. Açıköğretimdeki ders materyallerini dijital platformlarda tüm üniversitelerimize açtık.

COVİD-19 salgını tüm hızıyla sürüyor. Biz süre daha evde kalmak, tüm yaş grupları için elzemdir. Üniversiteden istediklerimiz bu çerçevededir.

Üniversitelerimiz aslında sağlam bir zeminde duruyor. Dünyadaki üniversite sıralamasında ilk 100’deki üniversiteler bile öğrencilerine net bir öneri sunamıyor.

Büyük ölçüde ana kavram belirsizlik. Avrupa’da Almanya gibi bazı ülkeler bahar dönemini erteliyor, İsveç ve Fransa’da eğitime ara verildiğini görüyoruz. Kore’de ise online eğitim tavsiye ediliyor.

Böyle bir ortamdan toplumun tüm katmanlarının, etkilendiği ortada. Türk Yüksek Öğretimi birçok ülkede olmayan tecrübeye sabittir.

Bazı hususlarda kararlar aldık. Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Örgün öğretime ara vermek durumundayız. Bu yeni durumu kabullenmek durumundayız.

YKS’nin 25-26 Temmuz’da yapılmasını karara bağladık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir