23 Ekim 2021

Günün Bilgisi

(1) Yeni Bilgi

TOEFL Sınavı Hazırlığı Nasıl Olmalı?

TOEFL sınavı hazırlığı sınavda başarılı olmanızı sağlayacak yöntem ve teknikleri doğru ve disiplinli bir şekilde uygulayarak tamamlanmalıdır.

Yurtdışında eğitim alacak kişilerden istenen TOEFL sınav sonucunun temel amacı, yurtdışında eğitim görecek kişilerin yabancı dil bilgisi düzeyini ölçmektir. 130’u aşkın ülkedeki 9000’in üzerindeki eğitim kurumunda öğrenim görebilmek için temel şartlardan biri olan TOEFL sınavına nasıl hazırlanmalı?, sınavda başarı elde etmek için neler yapılmalıdır? Sorularının cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

toefl sınavı hazırlığı

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

Yabancı dil sınavı olması nedeniyle klasik sınava hazırlık rutinleri ile birlikte bu rutinlerin dışına çıkarak, iyi bir hazırlanma süreci geçirmeniz önemlidir. Sınavda başarı elde etmek için sunacağımız tavsiyelerden bazıları şu şekildedir.

Seviyenizi Tespit Edin

İlk olarak İngilizce seviyenizi test etmeniz, nasıl bir çalışma programı hazırlamanız gerektiği konusunda size ön çalışma olacaktır. İngilizce seviyenizi tespit ettikten sonra, sınava daha iyi bir şekilde hazırlanmak için kullanacağınız materyaller hakkında da önünüzü görebilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Şeyleri Belirleyin

İnternet üzerinden veya doğrudan bir çalışma metodu belirleyebileceğiniz gibi, bunların kombinasyonu ile de çalışmalar yapabilirsiniz. Ancak imkânlar dâhilinde eğitim kurumlarından sınav için destek almak daha akılcı olacaktır.

Belirleyeceğiniz çalışma metoduna göre tüm ihtiyaçlarınızı temin etmeniz, TOEFL sınavı hazırlığı için kesintisiz bir çalışma yapmanıza yardımcı olacaktır.

Planınızı Oluşturun

Bir çalışma planı oluştururken, uyku düzenini dikkate almanız faydalı olacaktır. Çalışmaların zihninizde daha fazla yer etmesi için, mutlaka uyku düzenine dikkat ederek bir çalışma planı oluşturun.

Okuma Becerinizi Geliştirin

Okuma beceriniz yeterli seviyeye gelmediği takdir TOEFL sınavı hazırlığı çalışmalarınızın başarılı olabileceğini söylemek oldukça zor. Sınava hazırlık için kaynak sıkıntısı çekmeyeceğiniz ve ücretsiz olarak yararlanacağınız, birçok kaynak bulunmaktadır. Okuma konusunda internetin nimetlerinden yararlanarak, İngilizce haberleri takip edebilir, dergi ve kitaplara göz atabilirsiniz.

Okuma çalışmaları, İngilizceyi daha iyi kavramak ve yazım konusunda da başarı elde etmek için önemlidir. Daha önceki sınavlarda ne tür soruların çıktığını tespit ederek, ihtiyaç duyabileceğiniz kelimeler ve cümle yapıları üzerinden gidebilirsiniz.

Cümle Yapılarını ve Gramer Kurallarını Öğrenin

İngilizce cümle yapıları ve gramer bilgileri, dile daha fazla hâkim olmak ve ikna edici bir İngilizce için önemlidir. Hem yazım ve hem de konuşma esnasında en doğrusuna, ancak dil bilgisi kurallarını bilerek odaklanabilirsiniz.

Konuşma Pratikleri

Pratik yapmak TOEFL sınavı hazırlığı için en önemli aşamalardan biridir. Okuduklarınızı ve ihtiyacınız olacak konuşma kalıplarını ayrı bir deftere çıkararak, bunlar üzerinden konuşma alıştırmaları yapın.

Öğrenme Tekrarı

TOEFL sınavı hazırlığı yaparken öğrendiklerinizi tekrarlanmanız son derece önemlidir. Özellikle yeni öğrendiklerinizi, yüzeysel olarak da olsa tekrar ederek zihninize iyice yerleşmesini sağlamanız faydalı olacaktır.

Yazma

Yazarak öğrenmek hem yapacağınız hataları önleyeceği gibi, hem de daha hızlı öğrenmenizi ve öğrendiklerinizin aklınızda kalmasını sağlayacaktır. Bu yüzden hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, yazarak öğrenmek çalışmalarınızın bir parçası olsun.

toefl sınavı hazırlığı

Son Olarak: Asla Strese Girmeyin

TOEFL sınavı hazırlığı aşamasına dair size verebileceğimiz bir diğer öneri ise psikolojik açıdan kendinizi bu sınava hazırlamak. Bu sınav sizin için çok önemli olsa bile, hayatınızın sonu olmadığını ve önünüzde yeni fırsatların olduğunu unutmayarak stresten uzak kalın. Stres, özellikle eğitim konusunda yıkıcı bir etkendir.

Bu yazımızı faydalı bulduysanız Eğitim kategorisindeki diğer yazılarımızı da mutlaka değerlendirmenizi öneririz.