23 Ekim 2021

Günün Bilgisi

(1) Yeni Bilgi

Srebrenitsa Katliamı Soykırımı Nedir? Nerede ne zaman yaşanmış?

Srebrenica katliamı , 7.000’den fazla katliamBoşnak Sırp güçleri tarafından yürütülen Boşnak (Boşnak Müslüman) erkekler ve erkekler Srebrenica , Temmuz 1995’te doğu Bosna-Hersek’te bir kasaba. Cinayete ek olarak 20.000’den fazla sivil bölgeden atıldı – bu süreçetnik temizlik . İçinde toplu katliam kötü bölümüydü katliam Avrupa’da beri Dünya Savaşı , yardımcı galvaniz bir için basına Batıyı ateşkes Bosna topraklarında savaş üç yıl sona eren ( bkz Boşnak çatışması ). Bununla birlikte, hayatta kalanlar üzerinde derin duygusal izler bıraktı ve Bosna’nın etnik grupları arasındaki siyasi uzlaşmaya kalıcı engeller yarattı.

 

 

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi devam eden askeri Srebrenica cinayetleri, söz konusu eylemin-sonucuna incelemeye katliamdan önce -established bileşik Boşnak sivillerin toplu sınırdışı tarafından, tutarındadır soykırım . Komutan, Bosnalı Sırp ordusundaki üst düzey subayların sorumluluğunu sabitledi. FakatBirleşmiş Milletler (BM) ve Batılı taraftarları, 1993 yılında BM Güvenlik Konseyi’nin resmi olarak “güvenli alan” belirlediği Srebrenica’daki Boşnak erkekleri, kadınları ve çocukları koruyamadıkları için suçlamanın bir kısmını da kabul ettiler. BM Genel Sekreteri 1999’da yapılan kritik bir iç incelemedeKofi Annan , “Hata, yanlış yargılama ve bize karşı çıkan kötülüğün kapsamını tanıyamama yoluyla, Srebrenica halkını [Bosnalı] Sırp kitle katliamı kampanyasından kurtarmak için üzerimize düşeni yapmadık.” Sırbistan katliamda yasal olarak yer almasa da , 2010 yılında Sırp Ulusal Meclisi cinayetleri önleyemediği için özür dileyen bir kararı çok geçmedi.

 

 

Srebrenica Saldırısı

Saldırı, 6 Temmuz 1995’te Bosnalı Sırp güçlerinin güneyden ilerlemesi ve yol boyunca Boşnak evlerini yakmasıyla başladı. Amid kaos ve terör, binlerce sivilin bir Potocari’de, yakın bir köy için Srebrenica kaçan şarta yaklaşık 200 Hollandalı barış gücü askerlerinin konuşlu edildi. Hollandalıların bazıları teslim oldu, diğerleri çekildi; hiçbiri ilerleyen Bosnalı Sırp güçlerine ateş etmedi. 11 Temmuz’da Bosnalı Sırp askeri lideriRatko Mladić Srebrenica’da dolaştı ve bir Sırp gazeteci tarafından filmde kaydedilen bir açıklamada, “Bu kasabayı Sırp ulusuna veriyoruz… Müslümanlardan intikam alma zamanı geldi” dedi.
11 Temmuz gecesi, 10.000’den fazla Boşnaktan oluşan bir sütun, güvenliğe ulaşmak için Srebrenica’dan yoğun orman yoluyla yola çıktı. Ertesi sabahtan itibaren, Bosnalı Sırp memurlar BM ekipmanlarını kullandılar ve erkekleri teslim olmaya teşvik etmek için sahte güvenlik vaatlerinde bulundular; binlerce kişi kendilerini bıraktı ya da yakalandı ve birçoğu idam edildi. Diğer Boşnaklar, Bosnalı Sırp güçleri tarafından işlenen bireysel cinayetler ve tecavüzler de dahil olmak üzere o gün terör kullanarak Potočari’den zorlandı. Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar (bazıları Sırbistan’dan getirildi) otobüslere yerleştirildi ve Boşnakların eline geçti. Erkekler ve erkekler 12 ve 13 Temmuz’da çoğunlukla Bratunac’ta bulunan çeşitli holding alanlarına alındı.