21 Ekim 2021

Günün Bilgisi

(1) Yeni Bilgi

Sallanan Sandalye Sağlığa Faydalı Mı?

sallanan sandalye sağlığa faydalı mı

Dinlendirici ve insanı rahatlatan yapısı nedeniyle tercih edilen sallanan sandalye sağlığa faydalı mı? tartışmaları uzun süredir devam ediyor.

Bu konuda araştırma yapan araştırmacılar sallanan sandalyelerin zannedildiği kadar faydalı olmadığını belirtse de birçok bilim insanına göre sallanan sandalyeler sağlık açısından birçok fayda sunuyor. Çoğunluğun sesini dinleyerek sallanan sandalyenin faydaları hakkında bir inceleme yazısı yazalım istedik.

Sallanan Sandalyenin Sağlığa Faydaları

Düşünmeye Sebep Olarak Beyin Fonksiyonlarını Çalıştırıyor

Bu sandalyeleri dinlenme, kitap okuma gibi nedenlerle tercih eden insanların bu esnada beyinlerinin daha farklı çalıştığı ve bunun neticesinde de daha fazla düşündükleri ortaya konulmuş iddialar arasındadır. Belki de birçoğumuzun ömrümüzde en az bir kez oturduğu sallanan sandalyelere oturduğumuzda farklı düşüncelerin beynimizde dolaştığı bir gerçektir.

Olumlu veya olumsuz birçok düşüncenin, bu esnada beynin daha iyi çalışmaya başlamasına neden olduğu kanıtlanmıştır.

sallanan sandalye zayıflatır mı

Sallanan Sandalye Zayıflatır mı?

Bu sandalyeler üzerindeki en önemli tartışma konularından biri, zayıflattığı yönündedir. Normal sandalyeler ile kıyasladığımızda, sallanma esnasında daha fazla kalori harcadığımızı söylemek yanlış olmayacaktır.

Elbette ki tek başına sandalyenin kilo problemi olan birini, fit bir hale getirmesi düşünülemez. Ancak sallanmanın etkisiyle azda olsa harcanacak kalori, zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Süreci

Sallanan sandalye sağlığa faydalı mı? Sorusuna verilebilecek olumlu cevaplar arasında, gebelik ve doğum sürecine sağladığı katkılar ayrı bir yer tutar. Fetüs sinir sistemi üzerinde etkisi olduğu belirtilen sandalyeler, sallanma esnasında kişinin daha sakin kalmasına yardımcı olurlar.

Sakinleştirici Etkileri Bulunuyor

Sallanma sırasında meydana gelen huzur hissi, kişinin sakin kalmasına inanılmaz oranda olumlu şekilde etki ediyor. Bu tür sandalyeleri kullanan kişilerin gerek sandalyede sallanırken ve gerekse sonrasındaki birkaç saatlik zaman diliminde, çok daha sakin oldukları saptanmıştır.

sallanan sandalyenin faydaları

Dikkat Eksikliğine Faydalıdır

Sallanma esnasında daha çok bir yere odaklanılması, bu sandalyeleri kullanan kişilerin ileriki yaşlarında dikkat eksikliği sorunuyla karşılaşma riskini azaltıyor.

Demans ve Alzheimer Rahatsızlıkları

Sallanma esnasında vücudumuz, endorfin salgılamaya başlar. Endorfinler, anksiyete rahatsızlığının semptomlarını azaltan hormonlardır. Böylelikle sallanan kişinin yatışması ve demans etkilerinin azalması daha fazla mümkün olmaktadır.

Diğer yandan yukarıda da belirttiğimiz gibi sallanma esnasında kişilerin daha fazla düşünme ihtiyacı hissetmesi, Alzheimer hastalığının önlenmesinde beyin fonksiyonlarını çalışır hale getirerek yardımcı olmaktadır.

Diğer faydalı içeriklerimizden “Hangi kumaşlardan maske yapılır?” başlıklı makalemizi de mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.