Kastamonu Valisi Karadeniz, pozitif vakalardaki artışa dikkati çekti: Her gelen rakam ilin rekor sayısı

Valiler Kararnamesiyle Manisa Valiliğine soyulan Karadeniz, Kastamonu Gazeteciler Toplumuna veda ziyaretinde bulundu. Karadeniz, burada yaptığı konuşmada, Kovid-19 ile Kastamonu Valiliği olarak ilave ihtiyatlar alarak gayret ettiklerini söyledi.

Son yarıyılda Kastamonu’da pozitif hadise sayasında çoğalış gözlemlendiğini dile getiren Karadeniz, “Bu işin şakası yok, bitti diye bir şey yok. Sıradan yaşantımıza devam etmek istiyorsak maskemizi bütün takacağız, mesafeye uyacağız. Herkes kendi şahsi hijyenini sağlayacak. Bu yalnızca yolda dolaşırken ya da tanımadığımız şahıslara karşı alınacak ehemmiyetlerden değil. İş dostlarımıza, akrabalarımıza ve rastgele bir kalabalık civarda alabileceğimiz bir önlem.” diye konuştu.

“HER GELEN SAYI ŞEHRİN REKORU”

Virüsün çok ivedi bulaştığını vurgulayan Karadeniz, şöyle devam etti:”Bir fedakarlık yaptık, bu fedakarlığın mükâfatını alacakken kendi kendimizi cezalandırmaya çalışıyoruz. Mektepler açılıncaya kadar olayları alta sürüklememiz gerekli. Bu biçimde devam ederse eğitimi de negatif tesirler. Son 3 günlük sayılar yüksek. Her gelen sayı şehrin rekor rakamıdır. Dünkü sayımız pandeminin azami yarıyıldaki rakamdan da yüksek. Pandeminin yoğun olduğu yarıyılda şehir dışından gelenleri takip ettik. Mesele şehir dışından gelenlerden dersek yanlış olur. Mesele şehir dışından gelenlerle temas kurmaktadır. Şehir dışından gelen ile aynı konutta kalmayacaksın, ortak masada yemek yemeyeceksin. Herkes kendi temkinini almaya başladığı an mesele çözülmüş olacak. Vefat olaylarında sayımız düşük. Sağlık teşkilatının özveriyle çalışmasının göstergesidir. Son 1 ayda tespit ettiğimiz olaylar, gelen hadiselerin temasta bulunduğu bireylerin taraması neticeyi ortaya çıktı. Kastamonu’da 5 bin 286 şahsa test yapıldı.”

“CEZAEVLERİYLE ALAKALI ÇOK HASSAS DAVRANILIYOR”

Cezaeviyle alakalı çok hassas davranıldığını belirten Karadeniz, “Gardiyanlar 3 takıma dağıldı. Konutlarından yurda alınıyorlar ve yurda alındıktan sonra test yapılıyor. Ardından da test yapılıyor. Ardından cezaevine gidiyorlar. Bunun da verimini çok gördük.” diye konuştu.

“TESTLERDE POZİTİF ÇIKMA ORANI YÜZDE 12”

Vali Karadeniz, millet sıhhati uzmanlarının özverili biçimde çalıştığının altını çizerek, şunları kaydoldu:”Tespit edilen hadiselerin yüzde 80’i millet sıhhati uzmanlarının çalışmaları sonucundadır. Onlar bu işin görünmez kahramanları. Arka tasarıda çalışıyorlar, her hadiseyi tek tek inceliyorlar. Kastamonu’da herkes hadise rakamında sahil bölgesinin daha yoğun olacağını düşünüyor ama sayılar öyle söylemiyor. Dünkü yapılan testlerde pozitif çıkma oranı takribî yüzde 10 ile 12. İç kesimdeki özellikle birkaç ilçemizde yoğunluk var.”

Kastamonu Valisi Karadeniz, pozitif vakalardaki artışa dikkati çekti: Her gelen rakam ilin rekor sayısıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir