22 Ekim 2021

Günün Bilgisi

(1) Yeni Bilgi

İngilizceden Sonra En Geçerli Diller Hangileridir?

İngilizceden Sonra En Geçerli Diller

İngilizceden sonra en geçerli diller konusu bir yabancı dil bilmenin artık yetmediği, hemen hemen her iş görüşmesinde iki veya daha fazla yabancı dilin istendiği günümüzde oldukça önem kazanmış bir konudur.

Dünyanın ortak dili nedir? sorusunun cevabına “İngilizce” demek hiç yanlış olmayacaktır. Zira dünya genelinde en fazla kullanılan dil olmasının yanında İngilizce bilen insan ve resmi dili İngilizce olan devlet sayısı, diğer dillere nazaran fazladır. Peki, İngilizceden sonra en geçerli diller hangileridir?

İngilizcenin ardından gerek demografik faktörler nedeniyle ve gerekse dünya genelinde daha fazla kullanılmasından dolayı, öne çıkan dilleri yazımızın devamında listeledik. Bu dilleri öğrenmek, yeni iş olanaklarına sahip olmak için de ayrı bir önem taşımaktadır.

dünyada geçerli diller

İngilizceden Sonra En Geçerli Diller

İngilizcenin ardından öğrenilmesi gereken diller, aslında kariyer planlarınıza veya başka bir ülkede yaşama düşünceniz varsa bu faktörlere göre değişmelidir. Genel olarak İngilizcenin ardından en fazla ilgi gören diller aşağıda sıralanmıştır.

Çince

Öğrenmesi zor dillerden biri olan Çince, dünya genelinde azımsanamayacak sayıda kişi tarafından bilinmekte ve konuşulmaktadır. Bunda Çin nüfusunun fazla olmasının etkisi büyüktür. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkenin Çin ile geniş çaplı ticaret hacminin olması, bu dili bilenler için önemli bir kariyer avantajına dönüşmektedir.

Arapça

Arapça da yine zorluk seviyesi yüksek olan dillerden biri olup dünyada en fazla konuşulan 5. Dil olma özelliğini taşımaktadır. Afrika ve Orta Doğudaki birçok ülkenin resmi dili olan Arapçayı bilmek, yine Türkiye’de, Orta Doğu ülkelerinde ve dünyanın farklı yerlerinde iş bulma fırsatı sunmaktadır.

geçerliliği olan yabancı diller

İspanyolca

Zorluk seviyesi orta seviyede olan İspanyolca, dünya genelinde 21 ülke tarafından resmi dil olarak kabul edilmiştir. Yaygınlık seviyesi de oldukça yüksek olan İspanyolca aynı zamanda dünyanın en büyük örgütlerinden olan Dünya Ticaret Örgütü gibi kuruluşların resmi dilidir. İngilizce ve Çincenin ardından, dünyada en yaygın kullanılan 3. dili konumundadır.

Almanca

Diğer diller gibi çok yaygın olmasa da Almanya’daki ikinci etnik kimliğin Türkler olması ve Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisinin Almanların elinde olması, Almancayı öne çıkarmaktadır. Dünyada 100 milyondan fazla insan, Almancayı anadil olarak kullanmaktadır.

Rusça

Türk vatandaşlarının fazlaca ilgi gösterdiği ve aynı zamanda yönetim nezdinde de uzun yıllardır önemli ilişkiler kurduğumuz Rusya’nın resmi dili olan Rusça, İngilizceden sonra öğrenilmesi gereken diller arasındadır. Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan gibi bağımsız Türk devletlerinde de kullanılan en yaygın dillerden biridir.

Fransızca

Yine ticari ilişkilere dayanması sebebiyle özellikle Türkler için İngilizceden sonra en geçerli diller hangileridir? Sorusuna verilecek cevaplardan biri, Fransızcadır. Her ne kadar dünya genelinde yaygın bir dil olmasa da Türklerin ticari ilişkilerinde Fransızca önemli bir yere sahiptir.

Bu yazımı keyifle okuduysanız Arapça öğrenmenin faydaları üzerine hazırladığımız makalemizi de beğeneceğinizi düşünüyoruz.