21 Ekim 2021

Günün Bilgisi

(1) Yeni Bilgi

İbranice Öğrenmek Zor Mu?

ibranice öğrenmek

Farklı dil yapısı nedeniyle birçok insanın zorluk yaşadığı İbranice öğrenmek zor mu? Sorusu, çeşitli nedenlerle bu dili öğrenmesi gereken yabancı dil severler tarafından sorulmaktadır.

İsrail’in resmi dili olarak bilinen İbraniceyi dünyada konuşan kişi sayısı, İsrail nüfusu ile kıyaslanamayacak oranda fazladır. 7 milyonu aşan İsrail nüfusu olmasına karşın dünyanın çeşitli yerlerindeki Yahudilerin toplam nüfuslarının, yaklaşık olarak 18 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu nüfusun tamamı İbranice bilmemekte olup, yaklaşık 13 milyon insanın İbranice konuştuğu bilinmektedir.

İbranice Öğrenmek Zor mu, Kolay mı?

İbranice öğrenmek, dilin konuşma ve yazım yapısı nedeniyle zordur. Yahudiler tarafından Laşon HaKodeş yani kutsal dil olarak tanımlanan İbranicenin temel dil kavramlarına bakıldığında, öğrenme konusunda zorlukların olduğu görülebilmektedir.

Dünyanın öğrenmesi en zor dilleri listesinde bulunan İbranice, doğru teknikler ve eğitmenler ile daha hızlı öğrenilebilir.

İbranice Hakkında Genel Bilgiler

Afro-Asyatik diller arasındaki İbranice, Kuzeybatı Sami dil grubunda yer alır. Yer almış olduğu grubun Ken’an koluna bağlı bir dil olan Yahudilerin kutsal dili, toplamda 22 harften oluşmaktadır.

İbranicenin yazım şekli ise, tıpkı Arapça da olduğu gibi sağdan soladır. Bundan 3.300 yıl önce Hz. Musa’ya indirildiği bilinen Yahudilerin kutsal kitabı olan Tevrat’ın da, İbranice olarak indirildiğine inanılmaktadır. Dilin Yahudiler için kutsal olmasının temel nedeni, Tevrat’ın Hz. Musa’ya İbranice indirilmesinden kaynaklanmaktadır.

  • İsrail’in resmi dili olan İbranice kısmen; Almanya, Filistin, Kanada, Panama, Avustralya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde de konuşulmaktadır.
  • Kelimeler, 3 ünsüz harften meydana gelen fiillerden türetilmektedir.
  • Bileşik fiillerin çok az olduğu dillerden biridir.

ibranice öğrenmek kolay mı

İbranice Günlük Hayatta Ne Zaman Kullanılmaya Başladı?

Tevrat’ın inmesiyle birlikte kutsal öğretilerde kullanılan dil, temel olarak 18. Yüzyılın başlarından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemde çok küçük azınlıkların kullandığı İbranice, sonraki süreçlerde ise yaygınlaşmaya başlamış ve Yahudilerin neredeyse tamamının günlük kullanımlarına girmiştir.

  1. yüzyılda kullanılmaya başlandığında Ortodoks Yahudileri, İbraniceyi kutsal dilleri olarak gördüklerinden ötürü dilin günlük hayatta kullanılmasına pek sıcak bakmamışlardır.

Modern İbranicenin gelişmesinde önemli rolü olan Eliezer Ben Yehuda ve eşi, İbranicenin günlük hayatta kullanılmasında büyük pay sahibi olan isimler olarak bilinirler.

İbranice öğrenmek üzerine hazırladığımız bu faydalı içeriğimizin ardından “Arapça öğrenmenin faydaları nelerdir?” başlıklı makalemizi de inceleyerek farklı yabancı diller üzerine eğitim hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.