22 Ekim 2021

Günün Bilgisi

(1) Yeni Bilgi

Hangi Kumaşlardan Maske Yapılır?

Hangi Kumaşlardan Maske Yapılır

Hangi kumaşlardan maske yapılır? sorusu pandemi süreciyle birlikte maske tüketiminin ciddi bir maliyete dönüşmesiyle birlikte tüm dünyanın merak ettiği konuların başında gelmektedir. Evde maske yapımı hakkında bilgi edinerek hem sağlıklarını korumak hem de bütçelerinden tasarruf etmek isteyen birçok kişi bu soruyu sıklıkla dile getirmektedir.

Covid-19 virüsünün dünya genelinde yayılmaya devam etmesi, uzun bir süre daha hayatımızı maske ile sürdürmeye devam ettireceğimiz gerçeğini de ortaya koydu. Virüsten korunmanın ilk şartı olan maskeyi kendileri yapmak isteyenlerin sormuş olduğu sorulardan biri olan hangi kumaşlardan maske yapılır? sorusuna cevap verirken, Koronavirüs için önleyici etkilere sahip bilgileri de yazımızda paylaşmaya özen gösterdik.

Yapılan araştırmalara göre yaygın olarak kullanılmaya başlanan daha çok siyah veya farklı renklerdeki kumaş maskelerin, Covid-19 damlacıkları için fazla koruyucu olmadığı ortaya çıkmıştır. Cerrahi maskeler yerine renkli ve desenli olarak üretilen maskelerin önemli bir kısmı, kumaş özellikleri nedeniyle virüse karşı gerekli olan korumayı sağlayamamaktadır.

evde maske yapımı

Hangi Kumaşlardan Maske Yapılır? Hangilerinden yapılmaz?

Bu sorunun cevabı üzerine yapılan bilimsel araştırmaların ortak verilerine göre, virüse karşı koruyucu etkiye sahip kumaş türlerinin pamuk, ipek ve şifon kumaşlar olduğu ortaya çıkmıştır.

Araştırmayı yapan ABD Chicago Üniversitesi’nde görevli Profesör olan Supratik Guha ve ekibi, kumaş türlerinin virüse karşı koruyucu özelliklerini test etmeye çalışmıştır. Habere göre 15’in üzerinde kumaş türü test edilmiş ve bu kumaşlar arasında solunum yolu rahatsızlıkları ve koronavirüse sebep olabilecek küçük damlacıkları en iyi pamuk, şifon ve ipek kumaşların engellediği sonucuna varılmıştır. Evde maske yapımı için kumaş konusunda bilgi arayışında olanların, bu tipteki kumaşları tercih etmeleri tavsiye edilmektedir.

Saten ve Sentetik İpek Yeteri Kadar Koruma Sağlamıyor

Hangi kumaşlardan maske yapılır? sorusunun cevabı kesinlikle saten ya da sentetik değildir. Konu hakkında birçok üniversite tarafından yapılan araştırma ve testlerin sonucuna göre, sentetik ipek ve saten kumaşların virüse karşı tam bir koruma sağlamadığı ortaya çıkmıştır. Sık dokulu pamuk kumaşın şifon, pazen veya ipekle kombine edilmesinin ise, tek kumaş kullanımına göre daha etkili bir koruma sağladığı açıklanmıştır.

N-95 Cerrahi Maskeleri de Teste Sokuldu

Diğer yandan Profesör Supratik Guha ve ekibinin, N-95 markalı cerrahi maskeleri de bu teste sokarak covid-19 ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olabilecek damlacıklarına karşı dayanıklılığını incelediği biliniyor.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında, bugüne kadar benzer araştırma sonuçları ile örtüştüğü ve N-95 maske kumaşlarının diğer kumaş türlerine göre daha etkili koruma sağladığını söylemek mümkün görünüyor. Ayrıca birçok uzmanın, maskelerin katlı olması durumunda koruma özelliğinin daha yüksek olduğu konusunda hemfikir oldukları biliniyor.

Bu yazımızın ardından sağlık kategorimizdeki diğer içeriklerimizin de sizin için faydalı olacağını düşünüyoruz.