21 Ekim 2021

Günün Bilgisi

(1) Yeni Bilgi

Gece Kıyafeti Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

gece kıyafeti seçimi

Özel günlerin vazgeçilmezi olan gece kıyafeti seçiminde nelere dikkat edilmeli? Sorusu, gece etkinliklerine katılacak kadınların cevabını en fazla araştırdıkları sorulardan biridir.

Kadınlar genellikle kendi seçimlerini doğru yapabilme konusunda kuvvetli önsezilere sahip olsalar da daha şık görünmek ve kendilerine en fazla yakışanı seçmek için, ayrı bir çaba gösterirler. Bu nedenle hem şıklık ve hem de aksesuarlar ile iyi bir kombinin yakalanması için sorulan bu sorunun detaylı cevabını yazımızda sizlerle paylaştık.

gece kıyafeti nasıl seçilir

Gece Kıyafeti Seçimi Nasıl Yapılır?

Gece kıyafeti seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini başlıklar halinde ele aldık.

Vücut Tipine Uygun Bir Seçim

Tüm kıyafet çeşitlerinde olduğu gibi gece kıyafetlerinde de ilk dikkat edilmesi gereken, vücut tipine uygun bir seçim yapılmasıdır. Seçimler bedene uygun bir şekilde yapılıyor olsa da burada kişiye daha çok yakışan kıyafetin seçilmesi söz konusudur.

Kıyafet seçimi yaparken kendi zevklerinizi göz önünde bulundururken, çevrenizde zevkine güvendiğiniz kişilerin tavsiyelerini de dikkate almanız yararlı olacaktır.

Makyaj ve Saç Tipine Uygun Seçimler

Genellikle makyaj ve saç şekli kıyafete uydurulur. Ancak birçok kadının kendi yüz tipine uygun bir saç ve makyaj stili olduğunu düşündüğümüzde, seçimin bu kriterler göz önüne alınarak makyaj ve saç stiline uygun olacak şekilde yapılması elbisenin genel kullanımı açısından önemlidir.

kıyafet seçimi

Ortam ile Uyumluluk

Gece kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yine önemli kabul edebileceğimiz hususlardan biri de elbisenin davet ortamı ile uyumlu olmasıdır.

Fazla sayıda davetlinin katıldığı bir iş yemeği, bir ödül töreni veya bir düğün için tercih edilecek kıyafetlerin, ortamın konseptine uygun olması gerekir.

Renk ve Kesim Seçimi

Elbise kesimi vücut yapısı ile muazzam bir uyum yakalamalıdır. Diğer taraftan gece elbisesinin renginin, mutlaka size yakışan renklerden seçilmiş olması gerekir. Açık renk ten ve saç rengine sahip olan kadınların seçimleri farklı olurken, esmer tenli kişilerin seçimleri daha farklı olmalıdır.

Uzun Gece Kıyafetlerinde Yırtmaç Detayı

Kısa gece kıyafetlerinde yırtmaç detayının olmaması fazla sorun olmazken, uzun gece kıyafetlerinde elbisenin istenilen şıklığı ortaya koyması için azda olsa önden veya arkadan yırtmaçlı olması önemlidir. Uzun kıyafetlerde yırtmaç detayı, her yüz ve vücut tipi için daha şık görünmeyi sağlayacak küçük detaylar arasındadır.

Bu içeriğimizin ardından “Hangi kumaşlardan maske yapılır?” başlıklı yazımızı da ilgiyle okuyabileceğinizi düşünüyor.