21 Ekim 2021

Günün Bilgisi

(1) Yeni Bilgi

Eşyalı Ev Nasıl Boyanır? Boya nasıl yapılır?

eşyalı ev nasıl boyanır?

eşyalı ev nasıl boyanır?

Oturduğunuz evi boyamaya veya boyatmaya karar verdiğinizde aklınıza gelebilecek ilk düşüncelerden biri, evdeki eşyaların boyadan zarar görmeden evin nasıl boyanacağı olacaktır. Eşyalı ev nasıl boyanır?  Başlığı altında bu soruya cevap verirken hem eşyalarınızın zarar görmemesi ve hem de boyama işleminin pratik şekilde yapılması için işin inceliklerinden bahsetmeye çalıştık.

Boş evlere nazaran eşyalı evlerin boyanması eşya kalabalığından ve daha fazla hassasiyet gerektirmesinden dolayı, biraz daha fazla zaman almaktadır. Bu zamanı minimize etmek için, aşağıdaki tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneriyoruz.

Eşyalı ev nasıl boyanır?

Eşyalı ev nasıl boyanır? sorusunun yanıtını 4 ana başlıkta ele alacağız.

Boyamaya Hazırlık Yapın

Eşyalı evinizi boyatmaya veya boyamaya karar verdiğinizde, öncelikle boya ve malzemeler dışında ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri belirleyerek, iyi bir plan oluşturun. Bu malzemelerin başında koruma naylonlarının bol olması, hızlı temizlik malzemeleri gelmektedir.

  • Malzeme listenizi çıkararak tedarik edin.
  • Koruyucu bantlar malzemeler arasında mutlaka olmalıdır.
  • Her odanın kendi eşyasını o odanın orta yerine toplayın. Mümkünse üst üste koyarak kendinize rahat bir hareket alanı açın.
  • Malzemelerinizin üzerini koruyucu naylon ile iyice kapatın.
  • Eşya olmayan yerlere önce naylon ve üzerine karton sererek, döküntüler nedeniyle parkenizin zarar görmesini engelleyin.

Eşyalı ev nasıl boyanır?

Duvarlarınızdaki Tamiratları Unutmayın

Duvar ve tavanlarda sıvası düşmüş veya çatlayıp düşmek üzere olan yerleri sökerek, boyayla ıslandıktan sonra düşmesini engelleyin. Düşmek üzere olan sıvaları söktüğünüzde bu alanları kendi becerinizle kapatmanız veya bir sıvacıdan yardım alarak düzgünce kapanmasını sağlamanız gereklidir.

Sıva yapılan veya boyanan yerlerin en azından yaz aylarında 5-6 saat kuruması gerektiğini, kış aylarında ise 1 tam gün kuruması gerektiğini unutmamalısınız.

Anahtar Prizleri Sökün

Sigortaları kapatıp elektrik enerjisini kestikten sonra, anahtar ve prizleri yerlerinden sökün. Üzerini kâğıt bant ile kapatıp duvarlarınızı boyamak mümkün olsa da hazır bir yenilik yapmışken, anahtar ve prizleri ılık sirkeli su ile temizleyerek yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Koruma Bantları ile Gereken Yerleri Kapatın

Eşyalı ev nasıl boyanır? sorusuna yanıt verirken koruma bantları ile alınması gereken önlemleri de es geçmemek gerekir. Kapı ve pencerelerinizi tercihen sökerek boya yapmak, daha pratik ve temiz olacaktır. Ancak isteğinize göre iyi bir koruma sağlayarak da boya yapabilirsiniz. Pencere ve kapı pervazları ile süpürgelikleri doğru bir hizalamayla, kâğıt bant kullanarak kapatın.

Pencere ve kapılara ise iki kat gazete yapıştırarak, camlara damlayan boya nedeniyle boya sonrası temizlik işini en aza indirebilirsiniz.

Boya Nasıl Yapılır?

Boya yaparken önce tavanlardan başlamanız, işinizi kolaylaştıracaktır. Uygun bir boya ile tavanları boyadıktan sonra diğer odaların tavanlarını boyamaya devam edin. Bu süreçte ilk odanın tavanı kuruyacaktır.

Duvarları boyamaya başlamadan önce tavan ile duvarın birleştiği çizgiden itibaren tavana bir koruyucu koymanız, duvarı boyarken tavanın duvar boyası ile karışmasını önleyecektir.

Boya yaparken boya kovasını belirli aralıklarla karıştırmanın renk düzenini en iyi şekilde sağlayacağı unutulmamalı, duvar veya tavanda renk açıklığı olması önlenmelidir.

Eşyalı ev nasıl boyanır? içeriğimizi beğendiyseniz “Yaşam”  kategorimizdeki diğer makalelerimizi de faydalı bulacağınızı düşünüyoruz.