Bilim Heyeti İlhami Çelik, uyardı: Berberler, AVM’lerden daha tehlikeli

Koronavirüs Bilim Heyeti azası Prof. Dr. İlhami Çelik, sıcak havanın koronavirüse tesirini değerlendirdi.

Hastalığın hakimiyet altına alınmasında iki şeyin ehemmiyetine dikkat sürükleyen Prof. Dr.Çelik, “Şu anda yaptığımız filyasyon çalışması ve caddeye çıkma kısıtlamaları son derece işe yarıyor. Zira bu hastalık öğreniliyor ki insandan insana bulaşıyor. İki insanın toplanmasını yasakladığınız zaman virüsün bulaşımını yasaklamış olacaksınız. Sıcakların çoğalışı virüsün bulaşmasını eksiltir. Bilimsel olarak da bu ispatlanmıştır. Son zamanlarda hem kendi sağlık kurumumuzda hem de ülkemiz çapında olay rakamlarında, yoğun bakıma alınan hasta rakamlarında ciddi oranda eksilme görmeye başladık” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN KARARI YERİNDE OLDU”

Ramazan Bayramı’nda 81 şehirde caddeye çıkma kısıtlaması duyuru edilmesini değerlendiren Prof. Dr. Çelik, “Şimdi Cumhurbaşkanımızın kararı son derece yerinde oldu. Takdirle karşılanacak bir karar. Olması gereken de buydu. Biz bilim heyetindeki dostlarımızla bu mevzuyu konuştuk. Zira Ramazan Bayramları özellikle Türkiye’de temasın ön tasarıya çıktığı, el öpmesi diye deyim ettiğimiz hareketlerin olduğu yarıyılda bunlardan uzak kalmamız gerekiyordu. Biz oruç yakalıyoruz. Bayramlarda gideceğiz büyüklerimizin ellerini öpeceğiz, miniklerin yanaklarından öpeceğiz ve onlara harçlık vereceğiz gibi. Ne Yazık Ki bu yıl ertelememiz gerekiyordu. Olması gereken de buydu. Bunun bize çok katkı sağlayacağını, olay çoğalış süratini çok daha fazla eksilteceğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu İlhami Çelik, üyesi uyardı: Berberler, AVM'lerden daha riskli

“BERBERLER ÇOK TEHLİKELİ”

Berberlerin koronavirüse karşı tehlike grubunda olduğunu kaydolan Prof. Dr. Çelik, “Alışveriş merkezine gitmekten daha fazla tehlike taşıyan grup berberlerdi. Zira çok yakın temasta olan insanlar bunlar. İnsanlar saç, sakal birbirine karışmış, keza bayanlar için de aynı şey geçerli. Bu sebeple insanlar berber ve kuaföre gitmeye zoraki kaldılar. Berberler çok tehlikeli, buna çok dikkat etmek gerekiyor. Bu etraflarda elbette hijyen ve paklik evhamları var. Biz de saçımız ve sakalımızdan rahatsız oluyoruz. Muhtemel olduğunca çok dikkatli olmak gerekiyor. Maske ve şahsi gözetici donanımlarımıza çok dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

“GÜZE DOĞRU DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR”

Prof. Dr. Çelik, salgına karşı tembellik ihtarı yaparak, “Yazın bunun en alt seviyede devam edeceğini düşünüyoruz. Taşıyanlar olacak; fakat bulaşma tehlikeyi çok az seviyede devam edecek gibi gözüküyor. Bu son derece alt bazlı yazın izler; ancak güze doğru dikkatli olmamız gerekiyor. Havaların soğumasıyla şahısların kapalı civarlara girmesiyle birlikte koronavirüsün bulaşma tehlikesinin çoğalacağı öngörülüyor. Kapalı alanlara girdiğiniz zaman, havaların soğuması ve mevsimsel farklılıkların da alana gelmesiyle bulaşma tehlikeyi çoğalır. Yazın yeniden de ihtiyatlı olmakta fayda var” değerlendirmesinde bulundu.

Bilim Kurulu İlhami Çelik, uyardı: Berberler, AVM'lerden daha riskliBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir