Amazon FBA Nedir? – Amazon Üzerinden Dropshopping Yapmak

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımıza Amazon FBA ticareti hakkında bahsedeceğiz. Son yıllarda artık normal ticaretin yerini artık neredeyse e-ticaret almış durumda. Yani en azından önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde bu artık iyice internet ortamına dökülecek. Hal böyle olunca da girişimciler önden yerlerini almanın yollarını aramaya başladılar bile. İşte bu noktada Amazon’un harika bir projesi var ve şu son 2 yıldır iyice aldı başını gidiyor. Şimdi gelelim; Amazon FBA Nedir, İşleyişi Nasıl, Getirisi İyi mi, Neler Gerektiriyor, Niçin Amazon FBA gibi soruların cevabına.
Amazon FBA Nedir?
 
Bilirsiniz Amazon farklı ülkelerde yürüttüğü operasyonlarda lojistikte yeni algoritmalar, robotların yönettiği el değmeden çalışan depolama çözümleri ve müşterilere daha hızlı erişim için karadan teslimatın yanı sıra drone’ları kullanarak havadan da teslimat yapabilen dünyanın en teknolojik e-ticaret sitelerinden biri. Hatta şu günlerde açıklanan bir habere göre Dünya’nın En Değerli Markası. Öyle ki Amazon şu an yaklaşık 500 milyondan fazla müşteriye hitap ediyor. Yapılan araştırmalara göre her yıl Amerika’da internetten yapılan satışların %40’ından fazlası Amazon üzerinden yapılıyor. 85 milyon kişi Amazon Prime üyesi. Bu rakam Amerika’daki yetişkin nüfusunun %25’ini oluşturuyor ve Prime üyelerin satışları da bu oranla akıl almaz boyutlara ulaşabiliyor. 
 
FBA nedir ilk önce bunun bir açılımını yapalım; Fullfillment by Amazon,Türkçe’ye çevirdiğimizde Amazon tarafından yerine getirilme,doldurma gibi bir anlam çıkıyor.Olayın aslı şu; siz eğer Amazon’da satışa başlarsanız ürünlerinizi seçiyorsunuz ve toptan veya farklı bir şekilde Amazon depolarına gönderiyorsunuz. Amazon üzerinden online store açtıktan sonra artık ürünlerinizi satmaya başlıyorsunuz. Müşteri ürünü alacağı zaman ürünlerin Amazon deposunda olduğu müşteriye gösteriliyor,bu müşteriye güven verici bir unsur ve herhangi bir problemde de müşterinin muhatabı Amazon oluyor yani müşteri hizmetleri yine Amazon. İşte Niçin Amazon FBA sorusunun cevabı da tam olarak bu olabilir. Müşteri ürünü aldığı zaman da yine paketleme,kargolama ve hatta geri iade işlemleri bile satıcı adına Amazon tarafından yürütülüyor.Tüm bunlara karşılık olarak ise Amazon satılan her bir üründen %15 komisyon ve ilave olarak ürün ağırlığına göre hizmet bedeli alıyor. 
 
 
 
Amazon FBA Ticaretinin Maddi Getirisi
 
Tüm okurlarımızın dikkat etmesi gereken en önemli nokta; sonuç olarak Amazon FBA da sonuçta bir ticarettir ve her ticaret için de irili ufaklı riskler barındırır.Fakat Amazon FBA ticaretini en önemli ve diğerlerinden ayrı kılan faktörler; müşteri sorununun olmaması, Amazon içinde 100 milyonun üzerinde bir günlük trafik olması, Prime üyelerin her zamanki alışverişlerini platformdan yapmaları, her geçen gün artan satış ve iş hacmi. Tüm bunların yanı sıra Amazon’da yapılan ticaretlerde iflas etme riski şu an kuracağınız fiziki bir ticari oluşumdan çok daha azdır.Tabi ki burada kişinin kendi gayreti de çok önemlidir. Eğer herhangi başarısızlıklara rağmen hala kararlılıkla devam ederseniz iyi bir noktaya ulaşıp dolar üzerinden iyi bir gelir elde edebilir,hatta zengin bile olabilirsiniz fakat bu yazdıklarımın tam tersi de olabilir.Bu size kalmış..
 
 
Amazon FBA İçin Ne Gerekiyor?

Eğer bu işe heveslendiyseniz öyle ahım şahım bir üst düzey ticaret bilgisine gerek yok.Tabi illa ki biraz bilginiz olması lazım fakat kimse sizden ilk etapta şirket yönetmenizi istemiyor. Amazon FBA için öncelikle bilgisayarı iyi kullanmanız bana göre şart diye düşünüyorum. Gerek ürünlerinizin resimleri için,ürün açıklaması için sonra mesela Çin’den diyelim toptan alım yapacaksınız kâr oranınızı hesaplayabilmeniz gerekiyor. İşi ilerletirseniz eğer bir e-ticaret sitesi açmayı düşünebilirsiniz.Sonuç olarak Amazon‘da yeterli bilgisi olan herkes satış yapabilir fakat lütfen eğer başlayacaksanız bu gibi kriterleri iyi düşünün.
 
Yazımızın sonuna geldik.Daha detaylı bilgi ve eğitim için Udemy üzerinden dersler alabilirsiniz.Hatta İngilizceniz varsa yabancı kaynaklardan bu işi en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.
 

Unutmayın yaşamınız bir gün gözlerinizin önünden bir film şeridi gibi geçecek,onu izlenmeye değer kılın.

 
Sayfamızdaki diğer içeriklere göz atmak ister misiniz?
Yorumlara değerli görüşlerinizi,soru ve sorunlarınızı yazabilirsiniz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir