ABD’de sömürgeciliği başlatan Kristof Kolomb’un heykelleri yıkılıyor

Amerika Birleşik Devletlerinde kölecilik ve kolonicilikle iletişimli abidelerin kaldırılması için baskılar yoğunlaşırken, ırkçılık karşıtı protestolarda Konfederasyon liderleri ve Avrupalı kolonicilere Amerika kıtasının kapılarını açan şanlı İtalyan kaşif Kristof Kolomb’un heykelleri devrilmeye başlandı.

KOLOMB’UN HEYKELİ YAKILDIKTAN SONRA GÖLE ATILDI

Virginia eyaletine bağlı Richmond şehrinde Çarşamba gecesi Konfederasyon Başkanı Jefferson Davis’in heykeli devrildi. Şehirde aynı gün Kolomb’un bir heykeli kuralından indirildikten sonra yakılarak göle atıldı.

1861-65 YILLARI ARASINDAKİ SAVAŞ SONRASI KÖLELİK KALDIRILDI

Irkçılık karşıtı protestolar, Amerika Birleşik Devletlerinde tarihi abideleri münazaraya açmıştı. Siyah Amerikan yurttaşı George Floyd’un öldürülmesinden sonra protestocular, bir haylilerine göre Amerika Birleşik Devletlerinin ırkçı geçmişini simgeleyen Konfederasyon abidelerine saldırmaya başladı.

Köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan ve ekonomileri büyük miktarda kölelerin çalıştığı çiftliklere katlanan güneydeki 11 eyalet, Abraham Lincoln’ın 1860’ta köleliği kaldırma taahhüdüyle başkanlığa seçilmesinden sonra bağımsızlıklarını duyuru ederek “Konfederasyon”u oluşturmuştu.

“Konfederasyon” ile Kuzey’deki “Birlik” eyaletleri arasında 1861-65 arasında yaşanan savaşın sonunda kölelik kaldırılmıştı.

George Floyd protestoları: ABD'de Kristof Kolomb heykelleri yıkılıyor

KOLOMB HEYKELİNİN KAFASI KOPARILDI

Floyd’un öldürüldüğü Minnesota’da Kolomb’un üç metrelik bronz heykeli yıkıldı. Boston ve Miami’de de protestocular Kolomb heykellerine saldırdı. Boston’da şehir merkezindeki heykelin başı koparıldı.

AMERİKA’DA KOLONİCİLİĞİ BAŞLATAN ŞAHIS: KOLOMB

Kristof Kolomb, Katolik İspanyol krallarının mali takviyesiyle 15’inci asrın sonları ve 16’ıncı asrın başlarında Karayipler, Orta ve Güney Amerika’ya dört sefer tertip etmiş ve Yeni Dünya olarak öğrenilen kıtada Avrupa koloniciliğini başlatmıştı.

SİYASİLERİN KÖLECİLİK SİMGEYİ ADLARA YAKLAŞIMI

Geçen hafta Virginia Valisi Ralph Northam, Konfederasyon generali Robert E. Lee’nin Richmond’daki heykelinin kaldırılacağına söylemişti. Ancak duruşma bunun için yürütmeyi durdurma emri verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump da ayrılıkçı Konfederasyon generallerinin isimlerini taşıyan askeri üslerin isimlerinin değiştirilmesi teklifine karşı çıktı. Donald Trump, ırkçılık karşıtı protestolarla yine gündeme gelen teklifi “değerlendirmeye dahi almayacağını” açıkladı.

Amerika Birleşik Devletlerinde aralarında Kuzey Carolina’daki Fort Bragg, Teksas’taki Fort Hood ve Georgia’daki Fort Benning’in de bulunduğu 10 askeri üs Konfederasyon generallerinin ismini taşıyor.

Bu üslerin tamamı Trump’ın 2016’da başkan seçilmesine katkıda bulunan güney eyaletlerinde. Trump 3 Kasım’da yine Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilebilmek için yeniden bu eyaletlerin yardımına lüzum dinliyor.

ABD'de sömürgeciliği başlatan Kristof Kolomb'un heykelleri yıkılıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir